Skutečně se hypotéka na družstevní byt vyplatí?

Snem asi každého člověka je mít vlastní bydlení. A není divu, koneckonců přináší spoustu výhod. Problém však je, že zdaleka ne každý si může vlastní dům či byt dovolit, a to kvůli vysokým cenám, za které se nemovitosti prodávají.

 

Cena samotná je pochopitelná. Přeci jen se jedná o velmi omezenou komoditu, které stále ubývá. A ubývat jí bude stále. Navíc ani cena stavby samotné není nejmenší, jak nám dosvědčí asi každý, kdo se někdy snažil postavit dům, byť sám svépomocí. Pokud si na tento úkol najmete profesionální firmu, pak se cena ještě o dost zvýší.

 

hypoteka6

 

Avšak jak tedy mohou lidé sehnat dostatek peněz? Jak je tedy možné, že se nemovitosti vůbec prodávají? Je to jednoduché, buď jim rodiče založili už jako dětem některé z mnoha stavebních spoření, nebo, a to je častější varianta, si vezmou hypotéku. To je účelová půjčka, určená ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti.

 

Jistě se můžeme ptát, zda se to vůbec vyplatí. Například hypotéka na družstevní byt https://www.fahd.cz/nebankovni-hypoteka/ v sobě nezahrnuje například poplatek za vstup do družstva. Ten sice není největší, ale v těchto případech mnohdy záleží skutečně na každé koruně.

 

Popravdě řečeno, hypotéka, jako každá půjčka, je výhodná především pro svého poskytovatele, a to díky úrokům a nejrůznějším poplatkům, které dlužník platí a které značně zvyšují částku, kterou musí nakonec zaplatit.

 

hypoteka2

 

Zdálo by se tedy, že je mnohem výhodnější si danou částku našetřit. Koneckonců tak zaplatíme v konečném důsledku podstatně méně. A je to pravda, alespoň z finančního hlediska. Avšak jsou zde i jiné faktory, které je třeba zvážit.

 

Onu částku budeme totiž šetřit poměrně dlouho, až deset let. A za tu dobu se cena samozřejmě změní. A zlevnění to určité nebude. Navíc, pokud najdeme perfektní nemovitost, pak ji musíme koupit dřív, než to udělá někdo jiný. Prodávající nebude čekat několik let, až shromáždíme potřebné finance.

 

Proto i hypotéka má své opodstatnění a je výhodnější, než jiné půjčky.