Výběr tenisové rakety – alchymie, která ovlivní vaši hru

Tenis je stále populárnější sport. Základním vybavením, do něhož se vyplatí investovat více, je raketa. Aby ne, krom vašich fyzických atributů je to věc, která často rozhoduje o vašem úspěchu, či neúspěchu. Špatně zvolený typ dokáže zničit snahu a zcela pohřbít vaše naděje, v nejhorším případě znechutit tuto skvělou hru. Jak se tomu vyhnout? Pohlídejte si pár základních parametrů.

vybavení na tenis

Velikost hlavy

Hlava rakety je ta část, která je vypletená a kterou odehráváte. Čím větší je, tím je větší i tzv. sweet spot, oblast ideální pro zasažení míčku. Jenže čím větší je, tím více se také zvyšuje její hmotnost, snižuje rychlost úderu. Začátečníci tak zvolí hlavu oversize (větší než 740 cm2), pokročilí hráči midsize (menší než 600 cm2).

Velikost rukojeti

Rukojeť, neboli tzv. grip, se vyrábí v různých tloušťkách. Tady záleží především na velikosti vaší ruky. Označení L3 je prostřední velikost, která padne většině hráčů. Čím větší je ruka, tím širší grip a naopak.

Hmotnost

Tady je slovo alchymie opravdu na místě. Těžší raketa vám přidá na síle a rychlosti úderu. Zároveň budete ale méně přesní. Pokud nemáte vytříbenou techniku, volte hmotnost do 280 g, jestliže jste začátečník či ženy, hmotnost by neměla překročit 250 g.
tenisová raketa

Vyvážení

Velmi důležitá vlastnost. Rakety se vyvažují různě – do ruky, do hlavy nebo na střed. Balanční bod se měří od začátku rukojeti. Vyvážení rakety do hlavy ocení hráči rekreační a začátečníci, kteří potřebují kontrolu nad míčkem. Na střed zvolí ti, kteří již potřebují udělit míči razanci, ale stále nemají zvládnutou stoprocentně techniku. A do ruky bude vyhovovat těm, kteří ovládají sklon rakety při úderu, jsou si jistí, že míčky trefují sweet spotem a jde jim primárně o razanci úderů.

K raketě je záhodno dokoupit i příslušenství, které zpříjemní její využívání. Především tzv. vibrastop, neboli tlumítko vibrací. To se vkládá do výpletu a absorbuje částečně vlnění, které při úderu vzniká, tudíž je méně přenášeno do ruky. Dále je vhodné pořídit overgrip, který překryje původní omotávku a zlepší její vlastnosti (například absorbuje více potu a raketa neklouže).