Kdy je lepší bydlet v mobilheimu?

Mačkáte se v panelovém domě se spoustou zvědavých či hlučných sousedů? Nebaví vás neustálé spory o čistotu společných prostor? A nájem dosahuje enormních výšek jen proto, že se nacházíte v oblíbené lokalitě? Pak je určitě čas na změnu. Změnu s možností vlastního kousku pozemku, která není finančně mimo vaše možnosti. Zkuste mobilní domy!

Co to vůbec mobilheim je? Jedná se o způsob bydlení, který je (zejména) pro mladé rodiny jedinou dostupnou možností, jak bydlet ve vlastním. Tento způsob bydlení je zcela srovnatelný s bydlením v běžném domě. Lze jej využít jak k celoročnímu, tak rekreačnímu či pracovnímu pobytu.

domy

Ještě než se do toho ale pustíte naslepo, ujasněte si, co od takového bydlení můžete očekávat. Začněme tím pozitivním:

  1. Nízké pořizovací náklady

Pořizovací cena se samozřejmě bude odlišovat dle velikosti. Pokud se bavíme o celoročních mobilheimech, musíme počítat s kvalitním zateplením a uzpůsobením neustálému používání vůbec. Přesto začínáme už na čtvrt milionu korun, což ve srovnání s byty je cena opravdu nízká.

  1. Rychlost stavby

Instalace či stavba takového domku je velmi rychlá. Je dokonce možné si ráno dům koupit a večer již v něm ulehat do postele.

  1. Možnost přemístění

Dostali jste práci ve vzdáleném městě? Žádný problém, můžete se přestěhovat i s domem. Stejně tak snadno můžete utéct před hrozícími přírodními katastrofami.

  1. Nulové daně

Na rozdíl od klasických rodinných domů se neplatí žádné daně ani správní poplatky.

panelák

A teď již k té stinnější stránce věci:

  1. Menší prostory

Ačkoli seženete i mobilní domy slibující 4+kk, nepočítejte s prostornými pokoji. Co se týká metrů čtverečních, nedosahuje tento typ bydlení k výšinám. Na druhou stranu, výrobci své umění dotáhli již tak daleko, že ví, jak se dá účelně využít každý kout místnosti.

  1. Pozemek

Pro umístění mobilního domu si nevystačíte s lecjakým pozemkem. Je nutné, aby byl v územním plánu veden jako vhodný k bydlení, protože jinak nejspíše nezískáte od stavebního úřadu souhlas k umístění. Ze zákona je navíc nutné, aby byl domek přístupný pro transportní vozidlo, takže na bydlení uprostřed louky v lese rovnou zapomeňte.

  1. Odpady, sítě

Při umístění je třeba myslet na to, že pokud nejste ochotni žít jako ve středověku, musíte zůstat v dosahu sítí a odpadů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup