Jak správně uskladnit ovoce a zeleninu

Samotné uskladňování začíná už při sklizni ovoce a zeleniny samotné. Pokud chcete, aby veškeré vaše výplody zůstali co nejdéle čerstvé, ať už jde o jablka, mrkev, celer, brambory či další věci vypěstované na vaší zahrádce, musíte dbát na pár pravidel. Hlavní věcí je při sbírání vybírat pouze zdravé kusy, ty co nejsou potlučené, nebo nějakým způsobem není narušená jejich struktura. Pokud uskladníte, nějakým způsobem špatné kusy, začnou brzy hnít, což způsobí nakažení dalších kusů, to samozřejmě nechceme, proto se shnilých kusů ihned zbavte.

červené jablko

Jedna z hlavních věcí je při uskladňování čistota, tu byste měli dodržovat v první řadě. Takže pokud chcete uskladňovat vaše výpěstky do sklepa, či podzemní komory, dbejte vždy na čistotu v místnostech. Teplota v těchto prostorách by se měla pohybovat okolo dvanácti stupňů. Lze uskladnit různými způsoby, nelepší, však je uskladnění ovoce v přepravních bedýnkách, vždy se však přesvědčte, že jsou dobře umyté. Dobré je bedýnky nějakým způsobem nepřecpávat nebo nevrstvit ovoce na sebe, ovoce musí dobře dýchat, také se nedoporučuje dávat bedýnky na sebe, ale pokládat vedle sebe. Každý týden je dobré kontrolovat uskladněné ovoce, zda nehnije, nebo je nepostihuje nějaká choroba či škůdci, pokud ano, hned ho zlikvidujte.
čerstvé hrušky

Zelenina má podobné uskladnění s tím, že není tak náročná jako ovoce. Stačí si pořídit písek nebo rašelinu, do které vaši kořenovou zeleninu uložíte. Nemusí být ani v bedýnce, písek stačí rozsypat po podlaze a udělat přiměřenou vrstvu, aby je alespoň pokryla. Jedná se o mrkev, petržel, a celer, takto uložená zelenina, by měla vydržet celou zimu.

Je samozřejmě hodně druhu zeleniny i ovoce a každý druh vyžaduje něco trošku jiného, když ale budete dbát na věci, víše popsané, neměli byste mít žádný problém a můžete si pochutnat na výplodech vaší zahrádky i v tuhých zimách.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup