Téměř každý z nás se alespoň jednou v životě ocitne v situaci, kdy není schopen dostát svým závazkům. Řeč je samozřejmě o těch peněžních. Pokud peníze na účtu chybí a neschovávají se ani pod matrací, je jediným možným řešením úvěr. Ten dokáže překlenout nelehké období, zabezpečit nás i naší rodinu a dopřát nám alespoň trochu klidnou mysl. Jenže ne vždy je banka ke svým žadatelům tak štědrá.
Spotřebitelským i stavebních úvěrů je dnes opravdu nespočet a vybere si tak opravdu každý, ale stejně tak si vybírá i banka. V případě, kdy splňujete všechny předepsané podmínky, žádost je schválená během několika dní. V opačném případě s největší pravděpodobností odejde z banky s nepořízenou. Jaké jsou tedy nejčastější důvody pro zamítnutí půjčky? A existuje vůbec nějaké řešení, když banka odmítne pomoci?
Z jakého důvodu nám byla žádost o úvěr zamítnuta?
Každá žádost o úvěr se posuzuje u velkým bank individuálně. Celý průběh schvalování žádosti je ale neměnný a u spousty bank velmi podobný. Vše začíná prověřením bonity klienta. Co to vlastně je? Bonita klienta dokáže bankám přesně určit, jaká je schopnost daného klienta dostát svým závazkům, které by případným podepsáním smlouvy o úvěru k bance měl. Je tak klíčovým faktorem pro rozhodování. Příliš nízká bonita tak může ve výsledku vést až k žádosti o zamítnutí úvěru. Bonitu klienta ovlivňuje celá řada kritérií:
- Dosažené vzdělání a profese
- Věk a pohlaví
- Rodinný stav, případně počet dětí
- Úvěrová historie a platební morálka
- Měsíční příjmy a výdaje domácnosti
Pokud však banka nakonec žádost o úvěr zamítne, ještě není nic ztraceno. Bankovnímu sektoru totiž konkuruje ten nebankovní. Nebankovní společnosti mnohdy čekají s otevřenou náručí právě na takové žadatele, kterým banka z jakéhokoliv důvodu úvěr neschválila. V jejich nabídce přitom nejsou jenom rychlé půjčky, ale za pozornost stojí např. nebankovní americká hypotéka.