Vytvořte si vlastní šampon

Už jste se někdy zamysleli nad tím, co vlastně obsahuje Váš šampon. Mnohdy jsou to desítky různých složek, které nejsou všechny pouze ku prospěchu. Velká řada syntetických látek používaných v běžných šamponech má sporné účinky na kůži, mohou vlas oslabovat a díky agresivnímu odmaštění dokonce mohou paradoxně způsobovat rychlejší vznik nového mazu.

Žena na letním slunci

Co použít jiného? Můžete si zkusit vytvořit mycí směs doma, a to ze surovin, které doma běžně máte. Na mastné vlasy Vám dobře poslouží žitná mouka. Jednoduše ji smícháte s vodou tak, aby se vytvořila kašička a pak hurá s ní na vlasy. Nechte ji několik minut působit a pak opláchněte vodou. Pro výživu můžete přidat třeba žloutek nebo i celé vajíčko. Jindy lze přidat med, který si umí poradit i se suchými vlasy a dodat jim svěžest. Pokud chcete svou mycí směs trochu provonět, přidejte trochu skořice nebo kapku růžového éterického oleje. Pro větší lesk zase poslouží dobře šťáva z půlky citronu. Chcete-li dosáhnout hebkých vlasů, tak můžete do směsi přidat důkladně rozmixovaný banán.

Mycí směs lze vytvořit i bez mouky. Vlasy Vám dobře vymyjí i samotná vajíčka nebo jejich žloutky. K tomuto budete potřebovat uzavíratelnou lahev, ve které rozmícháte tři vajíčka s vodou a potom částí umyjete hlavu. Do láhve doplníte vodu, znovu protřepete a postup opakujete. Při mytí vajíčky ale dávejte pozor na to, že nesmíte oplachovat příliš teplou vodou. Vajíčka se jinak uvaří a nepůjdou z vlasů opláchnout.
Žena s kudrnatými vlasy

Je libo kondicionér? Není problém. Opláchněte vlasy octovou vodou. Je vhodnější používat jablečný ocet, který také nemá tolik silnou octovou vůni. Podle pověr našich babiček pomáhá pravidelné mytí vlasů octem i proti jejich předčasnému šedivění. Pokud Vám ocet nevyhovuje, může stejně dobře posloužit i šťáva z citronu.

Různé vlasy vyžadují i různou péči. Proto je nejlepší trochu experimentovat a vytvořit si vlastní směs na míru Vašim potřebám.