Tato výzva je hitem internetu, bohužel to může mít tragické účinky na vaše zdraví

Co přesně je #1000SquatsChallenge a proč to může být nebezpečné?
 

#1000SquatsChallenge je nový hit na internetu. Zahrnuje to udělat tisíc dřepů bez přestávky a povzbuzovat více lidí, aby tak činili také. Úkolem není jen povzbudit ve vás soutěžního ducha, ale také povzbudit fyzickou aktivitu. Je podporován řadou sportovních infuencerů, díky nimž jeho popularita neustále roste. Ukazuje se však, že to může být nebezpečné, zejména pro lidi, kteří nejsou na takové úsilí připraveni. Potvrzuje to případ dvou dospívajících dívek z Číny, které se dostaly na jednotku intenzivní péče den po dokončení výzvy, Co přesně se stalo? Dívky se chopily výzev společně a navzdory únavě je dokončily. Výkon trval přes 2 hodiny a na konci byla jejich těla velmi bolestivá. Následující den však viděly jasné účinky cvičení. Ráno jedna dívka probudila s bolavou nohou a měla hnědo-zelenou moč. Ukázalo se, že jí nemohla ani ohnout.
notebook s Instagramem

Proč je nadměrné cvičení škodlivé?

Ukazuje se, že výkon 1 000 dřepů vedl k rozpadu svalové tkáně, což způsobilo rychlý nárůst myoglobinu nebo bílkoviny pro ukládání kyslíku ve svalech. Jak se zvyšuje, dostává se do krevního řečiště, kde může poškodit glomeruly a vést k selhání ledvin. To je také důvod, proč jí moč změnila barvu. V extrémních případech může rozpad svalů dokonce vést k smrti. Hnědá moč se často objevuje, když je příliš pozdě na pomoc, což ukazuje, kolik štěstí děvčata měla.
žena při dřepu

Nebezpečná móda sportovních výzev

Tento příběh upozorňuje na důležitý problém. Ze všech stran jsme zaplaveni řadou influencerů a fyzická aktivita je propagována jako nikdy předtím. Je však třeba mít na paměti, že ne všechny organismy jsou stejné, a ne každý může vést stejný životní styl. Jak strava, tak cvičení by měly být přizpůsobeny každému individuálně a neměli bychom se zabývat výzvami, které mohou jen zhoršovat naše zdraví. Jedinou otázkou je, kdy přestanou být výzvy jako #1000SquatsChallenge propagovány fitness hvězdami a ztratí svou popularitu. Doufejme, že další sportovní trendy pro nás budou bezpečnější.