Svět z výšky

Jak jste na tom se závratěmi? Stačí vám vylézt na první stupeň žebříku a už se vám točí hlava nebo vám ztvrdnou nohy a nemůžete se hnout? To asi rozhledny a stezky v oblacích není nic pro vás. V posledních letech se s rozhlednami roztrhl pytel a rozhledny stojí téměř na každém kopci. Není divu, protože je to velmi oblíbený turistický cíl. Vylézt pár metrů nad okolní krajinu, i kdyby to byl holý kopec bez stromů, to přitahuje děti i dospělé. Na většině rozhleden najdeme na horní plošině nejen dalekohled, ale i cedule s popisem jednotlivých okolních kopců, což, jste-li někde na dovolené a neznáte to tam, jistě oceníte.

rozhledna

Každá rozhledna je jiná, a tak můžeme po České republice najít starší zděné nebo dřevěné rozhledny. Občas vznikají i zcela unikátní stavby, které zaujmou i ze země právě ty, kteří mají závratě a nahoru nepůjdou. Na rozhledny se používá nejrůznější materiál, jak dřevo, tak i ocelové rozhledny s nerezovým zábradlím. Speciálním druhem rozhleden jsou stezky v oblacích. Kombinují rozhledny s naučnou stezkou. Většinou jsou doplněné atrakcemi jako je skluzavka směrem dolů nebo dětskou jednoduchou lezeckou stěnou, či provazovým tunelem. Například stezka Valaška na vrcholu Pusteven v Beskydech nabízí i trampolíny a kratší visutý most.

rohledna

Co určitě ocení rodiče je i kavárnička, která je součástí stezky a sedací vaky po celé stezce, takže vaše děti mohou skákat do sytosti na trampolínách a vy si v klidu sednete a vychutnáte kvalitní kávu. No není to krásná představa? Tak co vám brání přeměnit představy v realitu? Člověk neumí lítat, ale chcete-li se kouknout na svět alespoň částečně shora, navštivte nejbližší rozhlednu. Budete koukat, jak svět shora vypadá jinak a jak je zajímavé sledovat celé to lidské hemžení dole pod vámi. A pro děti je to ideální cíl vašeho výletu, kterému se nedá odolat.