Pes, přítel i lék

Pes doprovází člověka už od dob, kdy jsme lovili mamuty a žili v jeskynních. Už tehdy se začal psát společný příběh člověka a jeho nejlepšího přítele. Tehdy ale psi vypadali poněkud jinak, než je známe dnes. Ač už si to možná ani nedovedeme představit, naše roztomilá čivava, kterou necháváme klidem spát u nás v posteli nebo vlčák, který zběsile běhá kolem plotu a vyhání nezvané hosty, se oba dva vyvinuli ze společného předka vlka. Od té doby však již uplynulo bezmála čtrnáct tisíc let a my se tak můžeme kochat širokou škálou plemen od malých chlupáčů až po ohromné vlkodavy. Ve zvířecí říši není oddanějších společníků. Každý si může vybrat plemeno podle svého životního stylu a množství volného času. Se psy můžeme strávit společný šťastný život, jak v bytě v panelovém domě, tak na treku v horách.
Kdo by neodolal psím očím
Výzkumy ukazují, že přítomnost čtyřnohého přítele v našem životě má blahodárné účinky na stav naší mysli i těla. Nutnost každodenního venčení učí majitele zodpovědnosti a péči o bližního svého. Pravidelný pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu slouží, obzvláště u starších osob, jako prevence kardiovaskulárních onemocnění ale hlavně jako pojidlo s okolním světem a děním. Očuchávání dvou cizích pejsků může být totiž ideální záminka pro seznámení i jejich pánů. Můžeme se tak poznat spoluobčany, kteří žijí v našem okolí a se kterými bychom se jinak ani nedali do řeči.
Parťák v dobrém i ve zlém.
Někteří odborníci tvrdí, že nejenom pravidelný pohyb, který nám pes dopřává, má vliv na kvalitu našeho života. Pro osamělé lidi může být pes doslova smyslem života. Přítomnost takového chlupáče v naší domácnosti odhání deprese a chmurné myšlenky. Dokonce i samotný dotyk se srstí v nás vyvolává pocity štěstí a pohody. Nesmíme ale v žádném případě zapomínat na to, kým pes doopravdy je. Zvířetem, ke kterému se musíme chovat se všemi jeho právy a našimi povinnostmi.