Peníze v bance nebo pod polštářem?

Pokud získáte větší částku peněz, kterou nechcete ihned utratit, obvykle zauvažujete, jak je nejbezpečněji uschovat. V zásadě jsou možnosti dvě – nechat si je doma pod zámkem a klíčem, nebo je svěřit některé z bank.  Oba přístupy mají své klady, ale i rizika.


 


Nejprve předpokládejme, že si chcete peníze nechat doma. Výhodou tohoto přístupu je, že své peníze máte pod kontrolou a můžete kdykoliv vybrat jakoukoliv částku. Také lépe vidíte, kolik peněz vám zbývá pokaždé, když nějakou částku vyzvednete.


 bílý trezor


Nevýhodou jsou některá rizika s tímto přístupem spojená. První, kterému se nevyhnete, je inflace, tedy snižování hodnoty peněz. Například si představte, co jste koupili před dvaceti lety za částku 1 000,- Kč, a co za ně koupíte nyní. Pokud si peníze necháte doma dlouhou dobu, jejich kupní hodnota se postupem času sníží. Druhým problémem je možnost vloupání a odcizení peněz. Ano, je možné je dát do sejfu, kde budou v bezpečí. Kdo ale zaručí, že zloději nevezmou onen sejf, aby ho potom v klidu otevřeli jinde?


 kapsa s kreditními kartami


Potom jsou tu banky. Zde máte na výběr z řady produktů, v závislosti na tom, jak rychle své peníze plánujete utratit. Jelikož každá banka je ze zákona pojištěna proti ztrátě, nemusíte se bát, že o veškeré své peníze přijdete, i pokud banka zkrachuje. Další výhodou je úročení, kdy se vám každý měsíc připisuje určitá částka v závislosti na tom, kolik peněz na bankovním účtu máte. Různé produkty mají různě vysoké úroky, ty však často přichází s omezením. Tím se prakticky vyhnete inflaci, neboť částka na vašem účtu neustále roste, samozřejmě za předpokladu, že z něj nebudete vybírat.


 


Jako plus lze vidět i to, že u sebe nemusíte nosit hotovost, neboť banky vydávají platební karty, kterými můžete platit. Ty jsou navíc chráněny proti zneužití PIN heslem. Pokud se stane, že vám někdo kartu ukradne, stačí zavolat do banky a požádat o její zablokování. Své peníze tak máte bezpečně chráněné.


 


Samozřejmě jsou tu i negativa. Například nevidíte před každým nákupem, kolik vám na účtu ještě zbývá. Je také mnohem snazší utrácet peníze, pokud je přímo nevidíte. Je tedy pravděpodobné, že například při návštěvě obchodního centra utratíte více, než kdybyste platili v hotovosti.


 


Dále je tu možnost krachu banky. Ano, banky jsou pojištěny, ovšem obvykle nedostanete zpět veškeré peníze, pouze jejich část.


 


Jako poslední bych zmínila fakt, že určitou hotovost sebou budete muset mít vždy, neboť ne všude se dá platit kartou. Platí to především o malých krámcích.


 


Celkově se dá říci, že je výhodnější si peníze uložit do banky, kde hodnotu neztrácí, nýbrž získávají, a jsou i ve větším bezpečí. Avšak záleží jen na vašem rozhodnutí, jak se svými financemi naložíte.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup