Oslavy a večírky s vůní destilátů

Oslavy a večírky s vůní destilátů

Ke každé správné oslavě patří nějaký ten likér či destilát. Je to jedinečná příležitost užít si s přáteli příjemné posezení nebo i trochu divočejší jízdu. Jaké druhy likérů a jiných alkoholických nápojů rozlišujeme? Destiláty, pálenky i kořalky jsou alkoholické nápoje ze směsí bylinky a plodů. Důležitý je kvasný základ, ze kterého se lihoviny vyrábí. Je to doslova alchymie. Každý likér má trošku jiný výrobní proces i použité suroviny. Nejzajímavější je jejich ochutnávka. Nejznámějšími destiláty jsou například rum, whiskey, gin Lihovarek či tequilla.

destilaty

Destiláty

Rum je destilovaný z melasy nebo ze šťávy získané z cukrové třtiny. Největšími producenty rumu jsou Austrálie, Indie či známý Karibik. Rum si často dáváme do spojitosti právě s oblastí Karibiku, a také nám často připomene bájné a obávané piráty. Existují různé druhu rumu, světlý, zlatý nebo tmavý. V Česku se vyrábí tzv. „tuzemský rum“, který však představuje zředěný líh dochucený rumovou esencí.

Whiskey je proslulý jako nazlátlý nápoj gentlemanů. Vyrábí se destilací obilnin a následně zraje v dřevěných sudech, obvykle dubových. Známé po celém světě jsou především skotské, irské nebo americké whiskey. Opravdový znalec dokáže rozeznat i ty nejmenší chuťové rozdíly a žádná whiskey tak pro něj nechutná stejně.

gin

Gin se vyrábí destilací obilné břečky, přidávají se do něj různé byliny. Původně pochází z Nizozemska. Vynalezl jen Dr. Fanciscus de La Boie, který s ním původně chtěl léčit pacienty s ledvinovými potížemi. Dnes rozlišujeme dva typy, Jenever a suchý gin. Tradiční výroba je poměrně hodně blízká jako u whiskey. Gin se často přidává do různých koktejlů, určitě budete znát Martini či gin tonic.

Tequilla má svůj původ v Mexiku. Pravá tequilla se vyrábí ze speciálního druhu mexické agáve. Prvními výrobci tohoto destilátu byli španělští kolonizátoři.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup