Nebezpečí přímo v základní desce

Bohužel jen odborníci a přímí účastníci aféry vědí, kde je pravda. Když totiž asi před rokem a něco přišla Bloomberg Businessweek s tvrzením, že na některých deskách jsou přidány mikročipy, které sledují uživatele. Byla to naprostá bomba. Dotčené firmy samozřejmě statečně prohlašovaly, že ony neeee, ony nikdyyyy. Jenže, zda to byla pravda, nebo nebyla, to my obyčejní spotřebitelé posoudit nemůžeme.

Detail základní desky

Tato časovaná bomba prý však u některých strojů, tedy počítačů tiká stále. Je jedno zda jako stará, nebo přinesená v nově zakoupeném stroji. I když firmy tvrdí, že to nelze a neexistuje, našli se takoví, kteří míní dokázat pravý opak.

Jedním z nich je i počítačový expert a výzkumník v oblasti bezpečnosti Monta Elkins. Ten v klidu vyrobil mikročip u sebe doma ve sklepě a na konferenci o bezpečnosti jej chce předvést se vším všudy. Tedy i s tím, jak a s čím jej vytvořil. Sám tvrdí, že mu k tomu stačila pájka za sto padesát dolarů a s mikroskopem za čtyřicet dolarů. Následně ještě zaplatil po dvou dolarech za objednané čipy a začal dělat. Finální výrobek jej tedy stál necelých dvě stě dolarů, a to nepočítáme, že může jak pájku, tak mikroskop prodat dále. Takže s minimem nákladů dokázal, že všechno jde, když se chce.

Jeden čip byl dokonce z desky Arduina (ATtiny85), a ten prostě přepsal svými potřebnými daty. Poté následovalo napájeno sotva pěti milimetrového čipu na desku a bylo uděláno. Přímo v počítači se pak dá jeho pomocí přestavět brána firewall, a tím má případný útočník vstup do stroje volný. Tam už si prakticky může dělat co chce. Třeba jakoukoli špionáž.
Základní deska

Mimochodem, Monta nebyl ani první, ani poslední. Něco hodně podobného udělal i jiný pracovník v již výše popsané oblasti, pan Trammell Hudson. Jeho malý vetřelec na základní desce byl ještě o polovinu menší nežli ten Montův.

A pak firmy tvrdí, že to nejde. Oba muži dokázali, že jde.  


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup