Krása přítomného okamžiku

Máme jen pár let života, když se to tak vezme. Pokud pomineme dětství a stáří, tak v aktivním věku trávíme dost času v práci, spaním či aktivitami, které nás nenaplňují, jako je čekání ve frontách, doprava do zaměstnání či domů a podobně.

Zkusili jste se zamyslet, jak trávíte ten čas, který máme sami pro sebe, některým dostačuje koukat se na televizi, hrát počítačové hry či obdobné aktivity, ale je důležité pochopit, že pokud je to přiměřené a přináší nám to radost, tak proč ne. Dělejte cokoliv, co nám dělá radost.

rodina ve frontě

Ale teď si představte, že je neděle, tedy čas podniknout nějaký výlet či venkovní aktivitu, a teď to začíná. Místo toho, abyste si užívali čas, který máte k dispozici, tak vás pronásledují drobné starosti a rozčilování.

„Nezapomeň zabalit tu věc, vezmi tašku, připravil jsi deštník, možná bychom měli ještě umýt auto, ať to nevypadá špatně…“

Slyšíte se? A ještě většinou před odjezdem se stihnete i pohádat, takže potom už se ponese nervózní atmosféra celým dnem. Zastavte se, jakmile si uvědomíte, že se blížíte k podobně stresové situaci, zamyslete se a podívejte se na celou věc pozitivně:

„Není to skvělé, že je hezky, jsme zdraví a můžeme jít někam ven?“

selfie rodiny

Zkuste si to opakovat jako mantru. Sice se nevyřeší to, že se stejně musí vzít ta otravná taška a auto se musí umýt, aby bylo alespoň vidět na cestu, ale vždy se dá najít něco pozitivního. Když sedíte u pikniku, kde vás rozčilují včely a sousední rodina je hrozně hlasitá, zároveň vypadá, že bude pršet, nestresujte se, zastavte se a zkuste si daný okamžik zachytit v očích jako fotografii, najednou vám celá situace přijde jiná, bude komická nebo dojemná, možná by to byla velice zajímavá fotografie, pokud pozitivně, udělejte si vzpomínku skutečným vyfotografováním, která nebude simulovaná jako dnešní selfie, ale reálná.

Ten okamžik je důležitý, prožíváme jej jen jednou a teď buďte upřímní sami k sobě, když jdete na procházku, nad čím přemýšlíte? Jak bylo v práci, co šéf, partner, děti, co bude k večeři. Zkuste se zamyslet nad tím, že jdete, jak střídáte nohy, zapojujete svaly, v jakém tempu tluče srdce, to je skutečné užívání si pohybu.