
Není pochyb o tom, že všichni potřebujeme světlo i po západu Slunce. Proto jsme začali používat umělé. Začali jsme u nejrůznějších typů ohně, jako ohniště, krby, pochodně a louče, svíce a svícny i plynové či petrolejové lampy. To se změnilo až s vynálezem žárovky, která poskytla stabilnější, silnější a bezpečnější zdroj světla.
Vývoj se však nezastavil ani zde. V posledních letech se do popředí začínají dostávat zářivky Light Park. Nejde samozřejmě o žádný úplně nový vynález, z mnoha míst je známe už velmi dlouho. Nyní se však stávají dostupné i pro běžnou veřejnost. Ale hodí se vůbec pro ni? Jaké jsou vůbec její výhody a nevýhody?
Tím prvním, co asi každého napadne, je úspora energie. Je pravda, že zářivka potřebuje ke svému provozu poté, co se zahřeje na patřičnou teplotu, méně energie než žárovka. Poněkud problém však tvoří čas, který je potřeba k zahřátí plynu, který tvoří svítící médium, na patřičnou teplotu, a tedy dosažení požadované jasnosti. To může v závislosti na objemu i na použitém materiálu trvat až deset minut. A po tu dobu má příkon stejně velký, ne-li vyšší, než klasické žárovky.
To sebou však přináší ještě jeden háček: po rozsvícení musíme ještě nějakou dobu čekat, než bude dosaženo plného jasu a tedy i plné viditelnosti. A pokud jdete do dané místnosti například jen něco rychle vzít, pak si jistě dovedete představit, jak taková situace probíhá. Pokud ne, věřte, že to není nic příjemného.
Ovšem pokud máte nějaké místo, kde je potřeba svítit skutečně dlouhodobě, ne-li celodenně, pak je to ta správná volba. Ušetříte tak totiž za elektřinu poměrně velkou částku peněz. Příkladem takovýchto míst mohou být například provozy, někdy i kanceláře, pokud mají například malá okna, která neposkytují dostatek světla, ale i další.
Je tedy jasné, že tento typ osvětlení se pro většinu z nás příliš nehodí. Je tedy nutné, abychom při koupi používali hlavu a uvědomili si, co od našeho svítidla vlastně požadujeme. Jen tak budeme spokojení.